logo-altivisten

ALTIVISTEN er et nyt handlingsorienteret digitalt medie for dem, der har lyst til at bidrage med svar på, hvordan vi kan leve bæredygtigt, udvikle demokratiet og skabe gode liv. Mediet er grundlagt af Alternativet, men er åbent for alle, der har lyst til at bidrage i form af skriftlige indlæg, videoer, podcasts, fotos, kunstværker eller en kombination af det hele.

ALTIVISTEN ønsker at drive samfundsdebatter i en helt ny retning, hvor vi tænker i løsninger frem for begrænsninger og inspirerer hinanden til at skabe handlinger, der kan forandre vores samfund. Mediet er inspireret af tankerne bag konstruktiv, og borgerdrevet, journalistik. Derfor er det essentielt, at man bidrager på en grundig og velovervejet måde, hvor argumenter er baseret på fakta og erfaringer. Vores mål er at skabe en samfundsdebat, der leder til handlinger baseret på en positive meningsudvekslinger, hvor der både kan inddrages viden fra borgere, politikere, praktikere og professionelle.

ALTIVISTEN er tilmeldt pressenævnet.

 

Af Emilie Lucia Lumholt Stahlschmidt. Instagram: @emilieluciaa

Af Emilie Lucia Lumholt Stahlschmidt Instagram: @Emilieluciaa

Af Emilie Lucia Lumholt Stahlschmidt Instagram: @emilieluciaa

ulrik
patricia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skriftlig redaktør

Niko Grünfeld

Email: niko@altivisten.dk

Mobil: 28889520

Twitter: @nikogrunfeld

 

Lyd- og kunstredaktør

Oliver Riel

Email: oliver@altivisten.dk

Mobil: 71793449

Twitter: @OliverRiel 

 

Videoredaktør

Toke Lotz

Email: toke@altivisten.dk

Mobil: 26972456

 

SoMe-ansvarlig

Patricia Deleuran

Email: patricia_deleuran@hotmail.com 

Mobil: 60142278

 

Projektleder

Ulrik André Bøgelund

Email: ulrikandreb@gmail.com

Mobil: 93933932

Twitter: @UlrikAndre_B

 

Journalist

Emilie Falk Kvistbjerg

Email: emiliekvistbjerg@gmail.com   

Mobil: 60147099

 

Kunstredaktør

Maria Rebsdorf Rostved

Email: maria.rostved@gmail.com 

 

Podcastredaktør

Sara Kaastrup-Olsen

Email: kaastrup.olsen@gmail.com   

Mobil: 26744513

 

Journalist

Jarl Viktor Schultze

Email: jarlviktorschultz@gmail.com 

Mobil: 21949222